Přinese nový stavební zákon revoluci ve stavebním řízení?

Od 1. července 2024 vstupuje v platnost nový stavební zákon, který přináší řadu významných změn a výhod pro stavebníky, investory i občany. Pojďme se podívat na přehled nejdůležitějších změn a novinek.

Vzhůru ke zjednodušení a zrychlení povolovacích procesů

Jednou z nejvýznamnějších změn, kterou nový zákon zavádí, je sloučení územního a stavebního řízení do jednoho procesu. Cílem je výrazně zrychlit a zjednodušit celé kolečko od podání žádosti až po získání stavebního povolení, které byste měli mít v ruce namísto let už v rámci měsíců. Stavebníci nebudou muset předkládat stejné dokumenty několika různým úřadům, což zjednoduší celý proces a stavební úřady budou schopny vyřizovat žádosti díky jasnějším pravidlům a zjednodušenému postupu rychleji a efektivněji. Měla by nás tedy čekat lepší organizaci práce a snížení prodlev způsobených byrokratickými překážkami.

 

Z papíru do online prostředí

Dalším klíčovým prvkem je digitalizace celého stavebního procesu. Elektronické podání žádostí a dokumentů se stane standardem, což přinese nejen úsporu času, ale také zvýšení transparentnosti a snížení administrativní náročnosti. K těmto účelům bude sloužit Portál stavebníka, jehož prostřednictvím by měla probíhat veškerá komunikace mezi stavebníkem, projektantem, stavebním úřadem a dotčenými orgány. Navíc by měla být zřízena evidence projektových dokumentací, které budou dostupné v elektronické podobě.

 

Připravte se na 4 kategorie staveb

Nově jsou stavby rozdělené do 4 kategorií – drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní. Drobné stavby jsou osvobozené od stavebního řízení a nebudete potřebovat ani povolení záměru s následnou kolaudací. A co že to ta drobná stavba vlastně je? Může to být skleník, bazén nebo další stavby o zastavěné ploše max 40 m² a výškou max 5 m (i s možností podsklepení). U ostatních staveb bude možné provést kolaudaci na základě oznámení stavebníka (pokud splní všechny stanovené podmínky).

 

Černé stavby, třeste se!

Pokud vlastníte černou stavbu a nemáte potřebná povolení, může stavební úřad kdykoliv zahájit řízení o jejím odstranění. Neexistuje žádná promlčecí lhůta, která by časem stavbu legalizovala a nepomůže ani situace, kdy stavba dlouhodobě čeká na právní řešení. Pro získání dodatečného povolení vám musí územně plánovací dokumentace sedět s prováděcími předpisy, souhlasy sousedů i dalšími podmínkami. A pokud budete žádat o dodatečné povolení stavby, nebudete mít už možnost napravit nedostatky. Nově jste povinní mít aktuální stavební dokumentaci. Pokud ji nemáte, můžete dostat pokutu ve výši až 400 000 Kč.

 

Bude to fungovat? Čas ukáže!

Nový stavební zákon představuje významný krok směrem k modernizaci a zefektivnění stavebního procesu. Přináší nové příležitosti pro rozvoj a zlepšení kvality života ve městech i obcích, ale přináší i určité limity a omezení. Já pevně doufám, že to bude krok správným směrem. Jako u každé změny je ale třeba být opatrný a očekávat, že nebude vše hned na první dobrou dokonalé. Abych ale mohl objektivně zhodnotit jeho přínos, počkám si nejprve na spuštění a čas ukáže.

Chcete, aby vám chodily každý měsíc nové články a zajímavosti e-mailem?

Přihlaste se k odběru a už vám nic neunikne.

Zaujal jsem vás? Tak se pojďme potkat!

Záleží mi na poctivě odvedené práci a soustředím se na každý detail. Nelákám na odhad ceny zdarma, který za mě udělá online automat, nenabízím služby bez závazků a neumím lhát. Místo toho vám věnuji 100 % svého času a energie, individuální přístup, férové jednání a pečlivost – připravím zkrátka nemovitost do nabídky tak, jako by byla moje vlastní. Co řeknu, to platí a garantuji vám spolupráci bez háčků a skrytých podmínek.