Je lepší pronajmout vybavený byt, nebo ho raději nabízet prázdný?
Při rozhodování o tom, jak bude pronajímaný byt vypadat, je třeba zvážit hned několik faktorů. Každá možnost má své výhody i nevýhody, které ovlivňují nejen pronajímatele, ale i nájemce. Pojďme se podívat, co je dobré při rozhodování vzít v potaz.
Pronájem se od prodeje významně liší
Podle průzkumů žije přes 70 % Čechů ve vlastním bydlení. Pronájem je pro mnoho z nich jen jakousi přechodnou fází, proto vás asi nepřekvapí, že ho hledají obvykle mladší lidé ve věku od 18 do 35 let, páry bez dětí nebo jednotlivci. Jedná se o skupinu, která hledá flexibilitu a snadnou dostupnost bydlení, aniž by se museli přiklonit k dlouhodobým finančním závazkům spojeným s hypotékou či vlastnictvím nemovitosti. Proto preferují pronájem, který jim umožňuje žít v různých lokalitách bez nutnosti investovat do trvalého bydlení. Tato skupina obvykle vyhledává menší byty, které lépe odpovídají jejich potřebám a finanční situaci.
Pronájem vybaveného bytu často znamená rychlejší obsazenost
Základním vybavením je kuchyňská linka, spotřebiče a sanita. V podstatě se dá říct, že s tímto vybavením většina nájemců automaticky počítá, berte to tedy jako nutný základ. Nábytek by měl být kvalitní a odpovídat vkusu většiny. Vyhněte se proto umístění kousků, které jste chtěli vyhodit nebo je nemáte kam dát – chcete přece, aby se tu nájemci cítili dobře. Za vybavený interiér si obvykle můžete říct více peněz. Potenciální zájemci se budou navíc moci hned nastěhovat a odpadne jim nutnost shánění vlastního nábytku.
Počítejte ale s vyšší počáteční investicí
Abyste nemovitost vybavili, musíte pečlivě vybírat tak, abyste se trefili zájemcům do vkusu. Volte proto neutrální barvy a vyhněte se přehnanému designu. Myslete na to, že méně znamená více a představte si, že byste v bytě měli bydlet vy sami. Mezi další nevýhody vybaveného bytu patří i fakt, že nájemník může poškodit vámi zakoupené vybavení. Abyste se více chránili, můžete od nájemců vyžadovat vratnou jistotu ve výši 3 nájmů (standardně se požaduje 1 nájem), kterou případně poškozené vybavení uhradíte. To ale výrazně zvýší počáteční investici druhé strany a můžete tak potenciální zájemce odradit.
Byt, který si vybavíte, se hůře opouští
Výhodou pronajímání prázdného bytu je samozřejmě nižší investice i případné náklady na opravu vybavení. Z mé zkušenosti mohu potvrdit, že nájemci nevybavených bytů často zpravidla zůstávají déle. Byt si zařídí dle svých představ, do vybavení investují nemalé peníze a hůře se jim tedy odchází jinam. Počítejte ale s tím, že budete mít k dispozici menší skupinu zájemců.
Jak to vidím já?
Kdyby bylo rozhodování na mně, přikláněl bych se ke kompromisu a pronajímal částečně zařízený byt. Ten, kdo hledá bydlení na pár měsíců, do bytu své peníze za vybavení s největší pravděpodobností investovat nebude a vy nebudete muset hledat po pár měsících nového. Vždy preferuji dlouhodobé pronájmy s tím, že nájemní smlouvu uzavíráme minimálně na 1 rok. A když je třeba, není problém se individuálně domluvit. Pokud například v bytě nebude pračka, vybere nájemce novou a nájemné se o její cenu poníží s tím, že po jeho odchodu zůstane v bytě. Úspěšný pronájem závisí na komunikaci. Já jsem tu od toho, abych vám pomohl najít ty správné nájemníky. Chcete vědět, jak postupuji? Mrkněte na pronájem krok za krokem a v případě zájmu se určitě ozvěte.
Chcete, aby vám chodily každý měsíc nové články a zajímavosti e-mailem?
Přihlaste se k odběru a už vám nic neunikne.
Zaujal jsem vás? Tak se pojďme potkat!
Záleží mi na poctivě odvedené práci a soustředím se na každý detail. Nelákám na odhad ceny zdarma, který za mě udělá online automat, nenabízím služby bez závazků a neumím lhát. Místo toho vám věnuji 100 % svého času a energie, individuální přístup, férové jednání a pečlivost – připravím zkrátka nemovitost do nabídky tak, jako by byla moje vlastní. Co řeknu, to platí a garantuji vám spolupráci bez háčků a skrytých podmínek.