V dnešním nevyzpytatelném světě je dobré očekávat nečekané a jak praví heslo skautů – být připraveni. Jako realitní makléř se často setkávám s otázkou: Jak mohu efektivně ochránit svůj majetek? Odpověď je pojištění! Pojďme se společně podívat, jak se od sebe jednotlivé druhy pojištění liší a kdy je dobré si je sjednat.
Pojištění nemovitosti se vztahuje na samotný dům, byt nebo jakoukoliv jinou stavební konstrukci. Zahrnuje stěny, střechu, podlahy, pevně zabudované součásti (jako jsou kuchyňské linky, sanita, okna, dveře), a často i další součásti nemovitosti jako jsou garáže, sklepy, ploty a případně další stavby na pozemku. Oceníte ho, když přijde nečekaná událost jako požár, povodeň, vichřice, krupobití, zemětřesení, ale třeba i nezvaný návštěvník, který se rozhodne prohodit vám oknem cihlu nebo vypáčit dveře. Pokud financujete svou nemovitost prostřednictvím hypotečního úvěru, je pojištění nemovitosti v naprosté většině případů povinné. Doporučoval bych ho ale všem, kteří nechtějí mít v případě nepředvídatelných událostí oči pro pláč.
Pojištění domácnosti se vztahuje na obsah domácnosti. Patří sem všechny movité věci, které se v domě nebo bytě nacházejí. Zahrnuje nábytek, elektrospotřebiče, osobní věci, oblečení, šperky a další věci, které nejsou pevnou součástí nemovitosti. Kryje škody vzniklé stejnými riziky jako u pojištění nemovitosti a můžete jej rozšířit také o pojištění proti krádeži, vandalství a dalším rizikům. I tento druh pojištění je dobré mít. Využijete ho třeba při vykradení bytu, požáru nebo v případě, kdy zkrat poškodí nějaký z elektrických spotřebičů.
Pojištění nemovitosti se vztahuje na vše, co z vašeho domu nebo bytu nemůžete odnést. Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení. Může to být televize, kolo nebo třeba šperk po babičce. Na rozdíl od prvního zmíněného jej navíc můžete uzavřít i v případě, že nejste majitelem domácnosti, v níž bydlíte.
Kombinace obou pojištění se vyplatí v případě, že vlastníte nemovitost, ve které zároveň bydlíte. Samostatné pojištění domácnosti pak doporučuji všem, kdo bydlí v nájmu. Při výběru by vás měla zajímat výše pojistné částky – ta odpovídá maximální hodnotě, kterou můžete v případě škodné události získat. Každá pojišťovna vám nabídne naprosto jiné podmínky, není proto na škodu srovnat před sjednáním více nabídek. I tady totiž platí, že nejlevnější neznamená nejlepší. Ověřte si, jakých rizik se pojištění týká, zkontrolujte nastavení limitů pro jednotlivé kategorie a zjistěte, na jaké situace se pojištění nevztahuje.
Spoléhat na štěstí se v případě bydlení moc nevyplácí. Vždy totiž existuje šance, že se něco přihodí a pojistka vám pak může vytrhnout trn z paty. Cena za sjednání se odvíjí od mnoha aspektů. Mohou to být stovky nebo tisíce ročně, v případě neočekávané události se vám ale váš vklad často vrátí i stonásobně.