Od 1. 4. 2017 došlo na hypotečním trhu k několika podstatným změnám, které jsou výsledkem doporučení ČNB. Tato doporučení se týkají zejména hodnoty LTV („loan to value“), která vyjadřuje v jakém poměru je výše půjčky a hodnota zastavené nemovitosti. Limit LTV se nově snižuje na 90%, přičemž celkový podíl nově poskytnutých hypotečních úvěrů s hodnotou LTV v rozmezí 80 – 90% může tvořit maximálně 15% z celkového objemu. Doposud tvořil počet úvěrů, poskytnutých s těmito parametry, mnohem více než 15 %.
Pro kupující to tedy znamená, že ke koupi nemovitosti budou nyní potřebovat mnohem více vlastních zdrojů. Pro získání hypotéky bude nutné mít k dispozici vlastní zdroje alespoň ve výši 10% – 20%. K tomu je ještě nutné přičíst 4%, neboť od 1. 11. 2016 mají povinnost kupující hradit daň z nabytí nemovitých věcí. Banky budou mnohem přísněji posuzovat bonitu klientů a rozlišovat úvěry na vlastní bydlení a na nemovitosti určené k pronájmu.
Proč k zpřísnění podmínek ze strany ČNB dochází?
Nízké úrokové sazby a snadná dostupnost úvěrů na bydlení, to jsou hlavní rizika, která ČNB na hypotečním trhu spatřuje. Kombinace těchto faktorů, umocněná vysokou poptávkou, následně vytváří podmínky pro nadměrný růst cen nemovitostí. Přestože se dle vyjádření ČNB nejedná o akutní problém, další vývoj podobným směrem by mohl způsobit nerovnováhu na trhu.
Jakým způsobem se změny projeví na realitním trhu?
Po zavedení výše uvedených změn se očekává na realitním trhu určité ochlazení, které by se mělo dostavit již v první polovině roku 2017. I přes zavedení těchto opatření ČNB se však s velkou pravděpodobností budou ceny držet stále vysoko, neboť se předpokládá, že zájemců o koupi bude dostatek. Nelze tedy očekávat, že by ceny nemovitostí, a to zejména v Praze, měly nějakým výrazným způsobem klesat.
Faktem ale zůstává, že si nově kupující budou muset zajistit dostatek finančních prostředků nad rámec sjednaného hypotečního úvěru (vlastní úspory, stavební či jiné spoření atd.). Důsledkem těchto opatření tedy může být rostoucí poptávka pro pronájmech a způsobit tak růst jejich cen.
Autor článku: Pavel Pekárek
Zdroj dat: