Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?

V dnešním nevyzpytatelném světě je dobré očekávat nečekané a jak praví heslo skautů – být připraveni. Jako realitní makléř se často setkávám s otázkou: Jak mohu efektivně ochránit svůj majetek? Odpověď je pojištění! Pojďme se společně podívat, jak se od sebe jednotlivé druhy pojištění liší a kdy je dobré si je sjednat.

Když nebe pláče a vichřice začne tančit

Pojištění nemovitosti se vztahuje na samotný důmbyt nebo jakoukoliv jinou stavební konstrukci. Zahrnuje stěny, střechu, podlahy, pevně zabudované součásti (jako jsou kuchyňské linky, sanita, okna, dveře), a často i další součásti nemovitosti jako jsou garáže, sklepy, ploty a případně další stavby na pozemku. Oceníte ho, když přijde nečekaná událost jako požár, povodeň, vichřice, krupobití, zemětřesení, ale třeba i nezvaný návštěvník, který se rozhodne prohodit vám oknem cihlu nebo vypáčit dveře. Pokud financujete svou nemovitost prostřednictvím hypotečního úvěruje pojištění nemovitosti v naprosté většině případů povinné. Doporučoval bych ho ale všem, kteří nechtějí mít v případě nepředvídatelných událostí oči pro pláč.

 

Když doma zavládne chaos

Pojištění domácnosti se vztahuje na obsah domácnosti. Patří sem všechny movité věcikteré se v domě nebo bytě nacházejí. Zahrnuje nábytek, elektrospotřebiče, osobní věci, oblečení, šperky a další věci, které nejsou pevnou součástí nemovitosti. Kryje škody vzniklé stejnými riziky jako u pojištění nemovitosti a můžete jej rozšířit také o pojištění proti krádeži, vandalství a dalším rizikům. I tento druh pojištění je dobré mít. Využijete ho třeba při vykradení bytu, požáru nebo v případě, kdy zkrat poškodí nějaký z elektrických spotřebičů.

 

V čem jsou tedy hlavní rozdíly?

Pojištění nemovitosti se vztahuje na vše, co z vašeho domu nebo bytu nemůžete odnéstPojištění domácnosti se vztahuje na vybavení. Může to být televize, kolo nebo třeba šperk po babičce. Na rozdíl od prvního zmíněného jej navíc můžete uzavřít i v případě, že nejste majitelem domácnosti, v níž bydlíte.

Kdy sjednat jaké pojištění?

Kombinace obou pojištění se vyplatí v případě, že vlastníte nemovitost, ve které zároveň bydlíte. Samostatné pojištění domácnosti pak doporučuji všemkdo bydlí v nájmu. Při výběru by vás měla zajímat výše pojistné částky – ta odpovídá maximální hodnotě, kterou můžete v případě škodné události získat. Každá pojišťovna vám nabídne naprosto jiné podmínky, není proto na škodu srovnat před sjednáním více nabídek. I tady totiž platí, že nejlevnější neznamená nejlepší. Ověřte si, jakých rizik se pojištění týká, zkontrolujte nastavení limitů pro jednotlivé kategorie a zjistěte, na jaké situace se pojištění nevztahuje.

 

Život je jen náhoda? No právě!

Spoléhat na štěstí se v případě bydlení moc nevyplácí. Vždy totiž existuje šance, že se něco přihodí a pojistka vám pak může vytrhnout trn z patyCena za sjednání se odvíjí od mnoha aspektů. Mohou to být stovky nebo tisíce ročně, v případě neočekávané události se vám ale váš vklad často vrátí i stonásobně.

Chcete, aby vám chodily každý měsíc nové články a zajímavosti e-mailem?

Přihlaste se k odběru a už vám nic neunikne.

Zaujal jsem vás? Tak se pojďme potkat!

Záleží mi na poctivě odvedené práci a soustředím se na každý detail. Nelákám na odhad ceny zdarma, který za mě udělá online automat, nenabízím služby bez závazků a neumím lhát. Místo toho vám věnuji 100 % svého času a energie, individuální přístup, férové jednání a pečlivost – připravím zkrátka nemovitost do nabídky tak, jako by byla moje vlastní. Co řeknu, to platí a garantuji vám spolupráci bez háčků a skrytých podmínek.