Jaký je rozdíl mezi pronájmem a podnájmem?

Možná jste si po přečtení nadpisu řekli, že je to přece to stejné. Mnoho lidí tyto 2 pojmy zaměňuje, ve skutečnosti se od sebe ale výrazně liší. Jak? Tak přesně o tom jsem se rozepsal v následujícím článku.

Od majitele k nájemci

O pronájem se jedná, když majitel nabízí svou nemovitost k užívání někomu dalšímu na základě nájemní smlouvy. Obvykle se jedná o dlouhodobý pronájem v řádech měsíců nebo let, kdy má nájemce právo užívat nemovitost a za tuto službu platí nájem. Během trvání smlouvy je zodpovědný za běžnou údržbu i menší opravy nemovitosti, větší zásahy ale stále leží na bedrech majitele.

 

Od nájemce k podnájemci

O podnájmu naproti tomu mluvíme v případě, kdy nájemce (s platnou nájemní smlouvou) nabídne nemovitost nebo její část dále k užívání. Může to být třeba když ji po nějakou dobu nevyužívá nebo je nemovitost zkrátka tak velká, že ji nepotřebuje celou. Podnájemník pak platí nájemci stanovenou částku za část nebo celou nemovitost na základě podnájemní smlouvy. Odpovědnost za nemovitost ale nese před podnájemníkem nájemce, který se zodpovídá majiteli.

Jak je to u družstevního bytu?

Zajímavá situace přichází ve chvíli, kdy jste majitelem družstevního bytu. Tím pádem vlastníte jen jeho podíl a užíváte byt na základě nájemní smlouvy s družstvem. Pokud budete chtít byt nabídnout dále, jedná se automaticky o podnájem, při kterém musíte splnit konkrétní podmínky, uvedené buď v nájemní smlouvě nebo ve stanovách družstva. Často budete potřebovat jen jeho písemný souhlas, někdy si ale může družstvo účtovat i administrativní poplatek.

 

V čem jsou tedy nejdůležitější rozdíly?

To nejdůležitější je, že je podnájemní smlouva vázána na smlouvu nájemní. Zatímco nájemní smlouvu definuje občanský zákoník, znění podnájemní smlouvy určují nájemník a podnájemník mezi sebou. A pokud dojde k ukončení nájemní smlouvy, končí i smlouva podnájemní. Podnájem můžete navíc kdykoliv vypovědět bez uvedení důvodů. U nájemní smlouvy oproti tomu po výpovědi běží výpovědní lhůta, která obvykle trvá 3 měsíce. A jiná pravidla platí i pro užívání bytu. Zatímco nájemci nemůže majitel zakázat v nemovitosti podnikat, mít v ní zvířata nebo bydlet s někým dalším, u podnájmu může nájemce tyto věci zakázat. Zároveň platí, že podnájemník bude potřebovat souhlas majitele nemovitosti k nahlášení trvalého bydliště.

 

Chcete, aby vám chodily každý měsíc nové články a zajímavosti e-mailem?

Přihlaste se k odběru a už vám nic neunikne.

Zaujal jsem vás? Tak se pojďme potkat!

Záleží mi na poctivě odvedené práci a soustředím se na každý detail. Nelákám na odhad ceny zdarma, který za mě udělá online automat, nenabízím služby bez závazků a neumím lhát. Místo toho vám věnuji 100 % svého času a energie, individuální přístup, férové jednání a pečlivost – připravím zkrátka nemovitost do nabídky tak, jako by byla moje vlastní. Co řeknu, to platí a garantuji vám spolupráci bez háčků a skrytých podmínek.